Veebikonverents "Eesti Taimekasvatuse Instituut – 100 aastat põllumehe teenistuses"

2020-10-29 08:00:00

Otseülekanne

Ajakava

10:00–10:10
Avasõnad
Arvo Aller, Maaeluminister
10:10–10:25
Eesti Taimekasvatuse Instituudi tulevik
Andre Veskioja, ETKI
10:25–10:45
ETKI kui üks Eesti põllumajanduse tugisammas
Peeter Seestrand, MeM
10:45–11:30
Aretus- ja seemnesuundumused Euroopas (Trends in breeding and seeds in Europe)
Niels Louwaars, Holland
11:30–11:50
Noorte roll innovaatoritena põllumajanduses
Karl Aru, JKHK
11:50–12:10
100 aastat sordiaretust Jõgeval, uued sordid ja perspektiivid
Ilmar Tamm, ETKI
12:10–12:30
Agrotehnoloogia alased uuringud ETKI-s
Kalvi Tamm, ETKI
12:30–13:00
Video „Eesti Taimekasvatuse Instituut 100 aastat sordiaretust Jõgeval“
13:00–13:10
Paus
13:10–13:30
Sordiaretuse geneetika
Kristiina Laanemets, ETKI
13:30–13:50
Resistentsuse ja taimekaitse alane tegevus ETKI-s
Pille Sooväli, ETKI
13:50–14:35
Maailma söögitaimede jälil
Hendrik Relve
14:35–14:55
Geenipank - meie seemnete mitmekesisuse varamu
Külli Annamaa, ETKI
14:55–15:10
Eesti Taimekasvatuse Instituudi kujunemise lugu
Ants Bender, ETKI
15:10–16:00
Paneeldiskussioon ”Järgmise kümne aasta väljakutsed põllumajanduses”
Leho Verk (MES), Andre Veskioja (ETKI), Madis Ajaots (Rannu Seeme OÜ)
16:00
Lõpusõnad
Päeva modereerib Vahur Tõnissoo, EPKK

Esinejad

Vahur Tõnissoo

Vahur Tõnissoo on Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse liige. Hariduse on ta omandanud Maaülikoolis ning ühtlasi valiti ta 2018 aasta vilistlaseks. Vahur oli 16 aastat kontserni DeLaval tegevjuht ja on Eesti põllumeeste keskühistu Farm In käivitaja. Kõigele lisaks on ta ka Valtu Külaülikooli eestvedaja, mille loenguid on kajastatud ka Vikerraadio saates “Ööülikool”.

Andre Veskioja, ETKI direktor

Andre Veskiojal on põllumajanduse ja toidu sektoris kokku 15 aastat kogemust, millest viimased 1,5 aastat on ta olnud ETKI direktor. Ta on omandanud põllumajandusteaduse magistrikraadi Eesti Maaülikoolis ning tema senine teadustöö on olnud seotud innovatsiooni, tootearenduse ja toidutehnoloogiaga. Andre on juhtinud mitmeid rahvusvahelisi teadusprojekte ning omab kogemust koostöös nii startupide, ettevõtete kui ka ülikoolidega.

Peeter Seestrand, Maaeluministeeriumi Teadus- ja arendusosakonna juhataja

Peeter Seestrand on lõpetanud 1993. aastal Eesti Põllumajandusülikooli agronoomia eriala ning on täiendanud ennast USA-s aianduse ja ärijuhtimise alal aastatel 1994–1995. 1996. aastal stažeeris ta Euroopa Liidu Komisjonis Brüsselis. Peeter on töötanud Eesti Maaviljeluse ja Maaparanduse Uurimise Instituudis teadurina ning 1995. aastal alustas töötamist Põllumajandusministeeriumis välissuhete osakonna eurobüroo juhatajana. Augustist 2020 on Peeter Seestrand Maaeluministeeriumi teadus- ja arendusosakonna juhataja.

Niels Louwaars, Hollandi taimse paljundusmaterjali sektori ühenduse Plantum tegevdirektor

Dr Niels Louwaars on Hollandi seemneliidu Plantum direktor. Plantum’il on üle 300. liikme, kes tegelevad põllu- ja aiakultuuride aretamisega ning paljundusmaterjali tootmisega. Niels õppis sordiaretust Hollandis Wageningen’i ülikoolis ning töötas seejärel nii Aasia kui ka Aafrika riikides, aidates kaasa seemnetootmise ja kvaliteedikontrolli süsteemide väljaarendamisele. Saadud kogemuste pagasi tõi ta kaasa Wageningen’isse naastes, mida rakendades sai ta tuntuks kui “silla ehitajana”, kuna ta ühendab Hollandi seemnesektoris erinevaid huvirühmi. Niels teeb koostööd nii valitsuse, ettevõtete kui teadusinstituutidega. Tema märkimisväärseks oskuseks on erinevate probleemide nagu vaesuse, toiduga kindlustatuse ja kliimamuutuste sidumine seemnesektori ettevõtluse ja teadusuuringutega.

Karl Aru, Järvamaa Kutsehariduskeskus, Eesti Noortalunikud MTÜ ja Kruusi Põllumajanduse OÜ juhatuse liige

Karl Aru seisab selle eest, et noored leiaksid jätkuvalt tee põllumajandussektorisse. Sealjuures olles eeskujuks maheteraviljakasvatusega tegelevas kodutalus, harides järelkasvu Järvamaa Kutsehariduskeskuses, ja esindades liikmete huvisid MTÜ Eesti Noortalunikes. Kuid üks on kindel- põllumehe amet võib olla küll üks vanimaid ameteid, kuid kindlasti ei ole see vanamoeline. Tuleb olla uuenduslik igas aspektis, et tagada jätkusuutliku toidutootmise tulevik.

Ilmar Tamm, ETKI vanemteadur ja Jõgeva Sordiaretuse osakonna juhataja

Ilmar Tammel on teadurina pikaajaline kogemus kaera sordiaretuse alal ja teraviljade agrotehnika uurimisel. Sealhulgas on Ilmar tegelenud mitmete maheviljeluse alaste rakendusuuringutega ning on sordiaretajana kolme kaera- ja ühe odrasordi autor. Ta on olnud mitmete Eesti ja rahvusvaheliste teadusprojektide juht ja täitja. Osakonnajuhatajana vastutab Ilmar ETKI Sordiaretuse osakonna tegevuse ja sordiaretusprogrammi ülesannete elluviimise eest.

Kalvi Tamm, ETKI vanemteadur ja Agrotehnoloogia osakonna juhataja

Kalvi Tammel on teadurina pikaajaline kogemus taimekasvatusmasinate kasutamise tasuvuse uurimise alal ning taimekasvatusega seotud analüüsimudelite ja tarkvarade arendamisel. Sealhulgas on Kalvi tegelenud mitmete väetamistehnoloogiate alaste rakendusuuringutega ning on kolme leiutise autor. Varasemalt on ta olnud mitmete Eesti ja rahvusvaheliste teadusprojektide juht ja täitja. Osakonnajuhatajana vastutab Kalvi ETKI agrotehnoloogia osakonna tegevuse eest.

Kristiina Laanemets, ETKI vanemteadur ja Taimebiotehnoloogia osakonna juhataja

Kristiina Laanemets on Taimebiotehnoloogia osakonna juhataja. Ta on osalenud rahvusvahelistel kohtumistel nii taimede täppisaretuse kui ka fenotüpiseerimise teemadel. Lisaks on ta edendanud uute meetodite kasutusele võtmist ETKIs. Taimebiotehnoloogia osakond säilitab geneetilist mitmekesisust ja uurib geneetiliselt Eesti põllukultuuride sorte ja aretisi selleks, et aidata aretada paremaid tulevikusorte. Geneetilise mitmekesisuse säilitamiseks kasvatavad nad katseklaasides üle neljasaja kartuli ja üle saja aiakultuuri säiliku.

Pille Sooväli, ETKI vanemteadur ja Taimekaitse osakonna juhataja

Pille Sooväli alustas ETKIs teadustööga 1995.a. Lisaks ETKIs aretatavate kultuuride taimehaiguste valdkonnas tegutsemisele, tegeleb osakond ka integreeritud taimekaitse, fungitsiidiresistentsuse ja taimekaitsevahendite efektiivsuskatsete uuringutega.

Hendrik Relve, Looduse- ja rännumees

Hendrik Relve on olnud rännumees juba aastakümneid. 1971. aastal lõpetas ta Eesti Põllumajanduse Akadeemias metsainseneri erialal ning hiljem õppis Tartu Ülikoolis ajakirjandust. Aastate jooksul on ta välja andnud loendamatuid artikleid, üle kümne looduse ja rännuraamatu ning teinud raadio- ja televisioonisaateid nii oma seiklustest kui ka populaarteaduslikel teemadel. Nüüdseks on Hendrik rännanud kõigil maailma mandritel, kuid tema peamiseks kireks on puud ja retked maailma põlisrahvaste juurde.

Külli Annamaa, ETKI Geenipanga juhataja

Agronoomi haridusega Külli Annamaa töötab ETKI geenipangas alates selle loomisest 1999. aastal. Külli vastutusalas olev geenipank on koos teiste asutustega Eesti põllumajanduskultuuride geneetiliste ressursside säilitamise programmi täitja.

Ants Bender, ETKI vanemteadur

Ants Bender on ETKI vanemteadur heintaimede sordiaretuse ja seemnekasvatuse erialal ning seitsme sordi autor. Hariduse on ta omandanud Räpina Aiandustehnikumis ning hiljem Eesti Põllumajanduse Akadeemia aspirantuuris ja doktorantuuris. Ants on avaldanud mitmeid trükiseid ja raamatuid heintaimede ja rohumaade teemal ning lisaks publitseerinud ca 300 teadus- ja populaarteaduslikku artiklit kogumikes ja ajakirjades.

Leho Verk, Maaelu Edendamise Sihtasutuse nõuandeteenistuse juht

Leho Verk juhib Maaelu Edendamise Sihtasutuses põllu- ja maamajanduse nõuandeteenistuse igapäevategevust, pidades oma töö üheks olulisimaks osaks koostööd teiste teadmussiirde ja innovatsiooniga tegelevate osapooltega. Tänu varasemale tööle Eestimaa Talupidajate Keskliidus ja pikaajalisele osalemisele põllumajanduspoliitika kujundamisel, näeb Leho Verk põllumajandust ja maaelu küll laias vaates, kuid seades alati esikohale põllumeeste vajadused. Innovatsiooni mootoriks peab Leho rahvusvahelist koostööd, mis haarab nii teadus- ja arendusasutusi, nõustajaid kui ka põllumehi.

Madis Ajaots, Rannu Seeme OÜ juhatuse esimees

Madis Ajaots on Lääne- Tartumaa põllumees, kellel on külvi ja koristuse kogemust üle 30. aasta ning on aastaid tegelenud oma põldudel sortide võrdlemise ja ametivendadele tutvustamisega. Agronoomi hariduse on ta omandanud Maaülikoolis 1997. aastal. Madis on taimekasvatusettevõtte OÜ Rannu Seeme juhatuse esimees, mis koostöös ETKI Seemnekeskusega kasvatab ja töötleb teravilja- ja heinaseemneid. Lisaks on ta põllumeeste ühistu KEVILI asutaja ja nõukogu liige ning ETKI Teadusnõukogu liige, mille raames viib ta läbi põllu- ja õppepäevi. Madis on valitud 2010. aastal aasta põllumeheks ja 2017. aastal parimaks taimekasvatajaks.